Cornell Dubilier Electronics MLS283M5R0EA0A
MLS283M5R0EA0A picture photo
Mfg. Part Number
MLS283M5R0EA0A
Brief Description
CAP ALUM 28000UF 20% 5V FLATPACK
Datasheet Download
MLS283M5R0EA0A.pdf
Availability of MLS283M5R0EA0A
QUANTITY
MLS283M5R0EA0A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS283M5R0EA0A
Internal Part NumberEIS-MLS283M5R0EA0A
PackagingBulk
Capacitance28000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating5V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current19.9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS283M5R0EA0A
Related LinksMLS283M, MLS283M5R0EA0A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS283M5R0EA0A Details Description
Related parts for MLS283M5R0EA0A
IC DUAL RS232 ESD-PROT 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 6CLCC datasheet.pdf
500 TB SPR PLU HOOK/E WF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf