Cornell Dubilier Electronics MLS331M200EK0D
MLS331M200EK0D picture photo
Mfg. Part Number
MLS331M200EK0D
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V FLATPACK
Datasheet Download
MLS331M200EK0D.pdf
Availability of MLS331M200EK0D
QUANTITY
MLS331M200EK0D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS331M200EK0D
Internal Part NumberEIS-MLS331M200EK0D
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)426 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS331M200EK0D
Related LinksMLS331M, MLS331M200EK0D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS331M200EK0D Details Description
Related parts for MLS331M200EK0D
MOSFET N-CH 400V 11.4A I2PAK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
SHEAR STOP datasheet.pdf
PIN WIRE DISC .2630 MARKED datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 16SSOP datasheet.pdf