Cornell Dubilier Electronics MLS401M150EK1C
MLS401M150EK1C picture photo
Mfg. Part Number
MLS401M150EK1C
Brief Description
CAP ALUM 400UF 20% 150V FLATPACK
Datasheet Download
MLS401M150EK1C.pdf
Availability of MLS401M150EK1C
QUANTITY
MLS401M150EK1C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS401M150EK1C
Internal Part NumberEIS-MLS401M150EK1C
PackagingBulk
Capacitance400µF
Tolerance±20%
Voltage Rating150V
ESR (Equivalent Series Resistance)388 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.1A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS401M150EK1C
Related LinksMLS401M, MLS401M150EK1C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS401M150EK1C Details Description
Related parts for MLS401M150EK1C
IC MCU 16-BIT 40MHZ 132QFP datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI SOT23W datasheet.pdf
LASER DIODE MODULE 1 550NM 80MW datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 3.9K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
XLAMP CXA1304 LED datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.3W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 16SOIC datasheet.pdf