Cornell Dubilier Electronics MLS433M7R5EB0D
MLS433M7R5EB0D picture photo
Mfg. Part Number
MLS433M7R5EB0D
Brief Description
CAP ALUM 43000UF 20% 7.5V FLTPCK
Datasheet Download
MLS433M7R5EB0D.pdf
Availability of MLS433M7R5EB0D
QUANTITY
MLS433M7R5EB0D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS433M7R5EB0D
Internal Part NumberEIS-MLS433M7R5EB0D
PackagingBulk
Capacitance43000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating7.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)31 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current31.5A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS433M7R5EB0D
Related LinksMLS433M, MLS433M7R5EB0D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS433M7R5EB0D Details Description
Related parts for MLS433M7R5EB0D
CONN SPLICE END FEED PIGTAIL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ4 PG21 datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 100MHZ 357BGA datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 9/16-18 UNF 4-20MA datasheet.pdf
RESONATOR CER 10.00MHZ W/CAP SMD datasheet.pdf
RES 536 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
GROMMET 1.750" RUBBER BLACK datasheet.pdf