Cornell Dubilier Electronics MLS433M7R5EB1A
MLS433M7R5EB1A picture photo
Mfg. Part Number
MLS433M7R5EB1A
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 43000UF 20% 7.5V FLTPCK
Datasheet Download
MLS433M7R5EB1A.pdf
Availability of MLS433M7R5EB1A
QUANTITY
MLS433M7R5EB1A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS433M7R5EB1A
Internal Part NumberEIS-MLS433M7R5EB1A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLS
PackagingBulk
Capacitance43000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating7.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)31 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current31.5A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS433M7R5EB1A
Related LinksMLS433M, MLS433M7R5EB1A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS433M7R5EB1A Details Description
Related parts for MLS433M7R5EB1A
BIT TORXPLUS IP30 0.98" datasheet.pdf
TXRX OPT SFP 2 GB/S 1310NM datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 430MA 550 MOHM datasheet.pdf
IBUTTON HALO BLUE 20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
PLASTIC ADH DP-8010 NS 35 ML datasheet.pdf
COAX CABLE-STANDARD P datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf