Cornell Dubilier Electronics MLS433M7R5EB1C
MLS433M7R5EB1C picture photo
Mfg. Part Number
MLS433M7R5EB1C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 43000UF 20% 7.5V FLTPCK
Datasheet Download
MLS433M7R5EB1C.pdf
Availability of MLS433M7R5EB1C
QUANTITY
MLS433M7R5EB1C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS433M7R5EB1C
Internal Part NumberEIS-MLS433M7R5EB1C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLS
PackagingBulk
Capacitance43000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating7.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)31 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current31.5A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS433M7R5EB1C
Related LinksMLS433M, MLS433M7R5EB1C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS433M7R5EB1C Details Description
Related parts for MLS433M7R5EB1C
CONN BNC JACK STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf