Cornell Dubilier Electronics MLS682M020EK0A
MLS682M020EK0A picture photo
Mfg. Part Number
MLS682M020EK0A
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 20V FLATPACK
Datasheet Download
MLS682M020EK0A.pdf
Availability of MLS682M020EK0A
QUANTITY
MLS682M020EK0A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS682M020EK0A
Internal Part NumberEIS-MLS682M020EK0A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)84 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS682M020EK0A
Related LinksMLS682M, MLS682M020EK0A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS682M020EK0A Details Description
Related parts for MLS682M020EK0A
VARISTOR 423V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 6MM 5.0" datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT INVERTER 14-TSSOP datasheet.pdf
HEAT SINK 21MM X 21MM X 14.5MM datasheet.pdf
IC DVR TRPL DOOR CTRL PWRSO20 datasheet.pdf
RES 0.316 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN BANANA PLUG 10AWG BLACK datasheet.pdf
CABLE CONN 5POLE datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf