Cornell Dubilier Electronics MLS771M100EA1D
MLS771M100EA1D picture photo
Mfg. Part Number
MLS771M100EA1D
Brief Description
CAP ALUM 770UF 20% 100V FLATPACK
Datasheet Download
MLS771M100EA1D.pdf
Availability of MLS771M100EA1D
QUANTITY
MLS771M100EA1D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS771M100EA1D
Internal Part NumberEIS-MLS771M100EA1D
PackagingBulk
Capacitance770µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)238 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.6A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS771M100EA1D
Related LinksMLS771M, MLS771M100EA1D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS771M100EA1D Details Description
Related parts for MLS771M100EA1D
IC OPAMP GP 65KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 590MA 372 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48FBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 30VC 8SOIC datasheet.pdf
OSC XO 122.88MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
REPLACEMENT BONDING CLIP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
GT 35C 35#12 PIN PLUG datasheet.pdf
DIODE ESD 5V UNIDIR 0402 datasheet.pdf