| Internal Part Number | EIS-MLT10S-CP316 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | ||
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Cable Ties and Cable Lacing | |
| Series | Pan-Steel® MLT | |
| Packaging | 100 per Pkg | |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Locking | |
| Bundle Diameter | 10.00" (254.00mm) | |
| Length | 2.75' (838.20mm) | |
| Width | 0.180" (4.57mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Tensile Strength | 200 lbs (90.6 kg) | |
| Features | Corrosion Resistance | |
| Material | Steel, 316 | |
| Color | Silver | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | MLT10S-CP316 | |
| Related Links | MLT10S, MLT10S-CP316 Datasheet, Panduit Distributor | |
 | 104652-3 | CONN RECEPT 30POS VERT .050 SMD | datasheet.pdf | |