Panduit MLT2.7WS-LP
MLT2.7WS-LP picture photo
Mfg. Part Number
MLT2.7WS-LP
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
WAVE-TY 304 SS 2.7" BUNDL
Datasheet Download
MLT2.7WS-LP.pdf
Availability of MLT2.7WS-LP
QUANTITY
MLT2.7WS-LP Order Process
Ship out your order
Specifications of MLT2.7WS-LP
Internal Part NumberEIS-MLT2.7WS-LP
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
SeriesPan-Steel® Wave-Ty™
Packaging50 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter2.70" (68.60mm)
Length0.850' (259.08mm, 10.20")
Width0.180" (4.57mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength200 lbs (90.6 kg)
Features-
MaterialSteel, 304
ColorSilver
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLT2.7WS-LP
Related LinksMLT2., MLT2.7WS-LP Datasheet, Panduit Distributor
MLT2.7WS-LP Details Description
Related parts for MLT2.7WS-LP
CAP ALUM 47UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 80POS .125 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.8A 13 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TM3686M6R3DLBA datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf