TE Connectivity Raychem Circuit Protection MLV0402-120-E120
MLV0402-120-E120 picture photo
Mfg. Part Number
MLV0402-120-E120
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 0402
Datasheet Download
MLV0402-120-E120.pdf
Availability of MLV0402-120-E120
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MLV0402-120-E120 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLV0402-120-E120
Internal Part NumberEIS-MLV0402-120-E120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)-
Varistor Voltage (Typ)-
Varistor Voltage (Max)-
Current - Surge-
Number of Circuits1
Maximum AC Volts-
Maximum DC Volts12VDC
Energy-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLV0402-120-E120
MLV0402-120-E120 Details Description
Related parts for MLV0402-120-E120
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CABLE BNC MALE LOW NOISE 96" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 24V datasheet.pdf