| Internal Part Number | EIS-MLVB06V18C0R5 | |
| Product Training Modules | ESD Voltage Suppressors | |
| Featured Product | MLVA/MLVB Multilayer SMD Varistors | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | MLVB | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 90V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 105V | |
| Varistor Voltage (Max) | 120V | |
| Current - Surge | - | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | - | |
| Maximum DC Volts | 18VDC | |