NKK Switches MLW3012-12-PC-1A
MLW3012-12-PC-1A picture photo
Mfg. Part Number
MLW3012-12-PC-1A
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V
Datasheet Download
MLW3012-12-PC-1A.pdf
Availability of MLW3012-12-PC-1A
QUANTITY
MLW3012-12-PC-1A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLW3012-12-PC-1A
Internal Part NumberEIS-MLW3012-12-PC-1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMLW Series, Cert of Compliance
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypePaddle - Illuminated
Color - Actuator/CapRed
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 18.70mm x 16.70mm
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLW3012-12-PC-1A
Related LinksMLW3012-, MLW3012-12-PC-1A Datasheet, NKK Switches Distributor
MLW3012-12-PC-1A Details Description
Related parts for MLW3012-12-PC-1A
IC DSC 16BIT 48KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC SHDSL/ISDN DC TERM 16MLP datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP3064S3BCKG datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 115V datasheet.pdf
CONN FANNING STRIP 12POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 20POS THRUHL datasheet.pdf
PIN, SPRING, METRIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf