NKK Switches MLW3022-28-RB-1B
MLW3022-28-RB-1B picture photo
Mfg. Part Number
MLW3022-28-RB-1B
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Datasheet Download
MLW3022-28-RB-1B.pdf
Availability of MLW3022-28-RB-1B
QUANTITY
MLW3022-28-RB-1B Order Process
Ship out your order
Specifications of MLW3022-28-RB-1B
Internal Part NumberEIS-MLW3022-28-RB-1B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
Color - Actuator/CapWhite
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)28 VAC
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 18.70mm x 16.70mm
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLW3022-28-RB-1B
Related LinksMLW3022-, MLW3022-28-RB-1B Datasheet, NKK Switches Distributor
MLW3022-28-RB-1B Details Description
Related parts for MLW3022-28-RB-1B
RES SMD 330K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.12A 150 MOHM datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M10-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CIGARETTE PLUG PLASTIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
SENSOR ASSEMBLY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf