NKK Switches MLW3025-12RE-2A
MLW3025-12RE-2A picture photo
Mfg. Part Number
MLW3025-12RE-2A
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Datasheet Download
MLW3025-12RE-2A.pdf
Availability of MLW3025-12RE-2A
QUANTITY
MLW3025-12RE-2A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLW3025-12RE-2A
Internal Part NumberEIS-MLW3025-12RE-2A
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
Color - Actuator/CapYellow
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 19.20mm²
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLW3025-12RE-2A
Related LinksMLW3025, MLW3025-12RE-2A Datasheet, NKK Switches Distributor
MLW3025-12RE-2A Details Description
Related parts for MLW3025-12RE-2A
RES SMD 105 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 55NS 32PLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 24V datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 2CH 14SOIC datasheet.pdf
IC GATE DRIVER LOW SIDE TO-263-5 datasheet.pdf
CAP POLYMER HYB 68UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN SMD SHD HDR GOLD 20POS datasheet.pdf