NKK Switches MLW3028-12RD-1A
MLW3028-12RD-1A picture photo
Mfg. Part Number
MLW3028-12RD-1A
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Datasheet Download
MLW3028-12RD-1A.pdf
Availability of MLW3028-12RD-1A
QUANTITY
MLW3028-12RD-1A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLW3028-12RD-1A
Internal Part NumberEIS-MLW3028-12RD-1A
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
Color - Actuator/CapOrange
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorIncandescent, Orange
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 18.70mm x 16.70mm
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLW3028-12RD-1A
Related LinksMLW3028, MLW3028-12RD-1A Datasheet, NKK Switches Distributor
MLW3028-12RD-1A Details Description
Related parts for MLW3028-12RD-1A
IGBT MODULE NPT PHASE LEG SP4 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6A 5V T/H datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY SNAP-IN W/FUSE 1A datasheet.pdf
TERM BLK 5MM HORZ ENTRY MOD 6POS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 7.62MM datasheet.pdf
RES 150 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.58M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
80UF 60V 9.53X41.28 AXI datasheet.pdf