API Delevan 160-122FS
160-122FS picture photo
Mfg. Part Number
160-122FS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 545MA 420 MOHM
Datasheet Download
160-122FS.pdf
Availability of 160-122FS
QUANTITY
160-122FS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160-122FS
Internal Part NumberEIS-160-122FS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series160
PackagingBulk
Type-
Material - CoreIron
Inductance1.2µH
Tolerance±1%
Current Rating545mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)420 mOhm Max
Q @ Freq36 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant130MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160-122FS
Related Links160-, 160-122FS Datasheet, API Delevan Distributor
160-122FS Details Description
Related parts for 160-122FS
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 620BGA datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS UNIV I/O NO EARS datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 32MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf