Melexis MLX71121CLQ-AAA-000-TU
MLX71121CLQ-AAA-000-TU picture photo
Mfg. Part Number
MLX71121CLQ-AAA-000-TU
Manufacturer
Product Category
RF Receivers
Brief Description
IC RECEIVER FSK/FM/ASK 32QFN
Datasheet Download
MLX71121CLQ-AAA-000-TU.pdf
Availability of MLX71121CLQ-AAA-000-TU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MLX71121CLQ-AAA-000-TU Order Process
Ship out your order
Specifications of MLX71121CLQ-AAA-000-TU
Internal Part NumberEIS-MLX71121CLQ-AAA-000-TU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLX71120,21 SAW Filter
MLX71120,21 Dual Band
MLX71120,21 Balanced Loop Antenna
RoHS InformationHF/Green Compliance Declaration
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package73
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Receivers
Series-
PackagingTube
Frequency300MHz ~ 930MHz
Sensitivity-112dBm
Data Rate (Max)100kbps
Modulation or ProtocolASK, FM, FSK
ApplicationsGeneral Remote Control, Garage Opener, RKE
Current - Receiving11mA
Data InterfacePCB, Surface Mount
Memory Size-
Antenna ConnectorPCB, Surface Mount
FeaturesRSSI Equipped
Voltage - Supply2.1 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Package / Case32-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package32-QFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLX71121CLQ-AAA-000-TU
Related LinksMLX71121CLQ, MLX71121CLQ-AAA-000-TU Datasheet, Melexis Distributor
MLX71121CLQ-AAA-000-TU Details Description
Related parts for MLX71121CLQ-AAA-000-TU
IC SUPERVISOR ACTIVE LOW SOT23-3 datasheet.pdf
IC MEM FIFO 256X9 25NS 28-SOIC datasheet.pdf
IC BUCK/BOOST SYNC ADJ 4A 141LGA datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 35.8VC SMB datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 16POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 15V 5A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf