Melexis MLX91206LDC-CAH-001-TU
MLX91206LDC-CAH-001-TU picture photo
Mfg. Part Number
MLX91206LDC-CAH-001-TU
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 25MT AC/DC
Datasheet Download
MLX91206LDC-CAH-001-TU.pdf
Availability of MLX91206LDC-CAH-001-TU
QUANTITY
MLX91206LDC-CAH-001-TU Order Process
Ship out your order
Specifications of MLX91206LDC-CAH-001-TU
Internal Part NumberEIS-MLX91206LDC-CAH-001-TU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesCurrent Sensors Ref Designs Application Note
Calibrating the MLX91206,07
Force/Sense lines with the PTC-04
Triaxis® Current Sensors Deployment in PDU
High Currents Design Guide
Non Intrusive Current Sensing with MLX91206
Shielding for Triaxis Current Sensors
Small Currents Design Guide
RoHS InformationHF/Green Compliance Declaration
Standard Package80
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesTriaxis®
PackagingTube
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing25mT
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage or PWM (Selectable)
Sensitivity270mV/mT
FrequencyDC ~ 90kHz
Linearity±0.5%
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Response Time8µs
Current - Supply (Max)12mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLX91206LDC-CAH-001-TU
Related LinksMLX91206LDC, MLX91206LDC-CAH-001-TU Datasheet, Melexis Distributor
MLX91206LDC-CAH-001-TU Details Description
Related parts for MLX91206LDC-CAH-001-TU
TERM BLOCK PLUG 7POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A AXIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
COLLET FGG.2B. - 9.9MM DIA datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
EMITTER UV 405NM 1A datasheet.pdf
FERRULE, COAX datasheet.pdf
CAP FILM 0.75UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf