Melexis MLX91206LDC-CAH-003-RE
MLX91206LDC-CAH-003-RE picture photo
Mfg. Part Number
MLX91206LDC-CAH-003-RE
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 25MT AC/DC
Datasheet Download
MLX91206LDC-CAH-003-RE.pdf
Availability of MLX91206LDC-CAH-003-RE
QUANTITY
MLX91206LDC-CAH-003-RE Order Process
Ship out your order
Specifications of MLX91206LDC-CAH-003-RE
Internal Part NumberEIS-MLX91206LDC-CAH-003-RE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesCurrent Sensors Ref Designs Application Note
Calibrating the MLX91206,07
Force/Sense lines with the PTC-04
Triaxis® Current Sensors Deployment in PDU
High Currents Design Guide
Non Intrusive Current Sensing with MLX91206
Shielding for Triaxis Current Sensors
Small Currents Design Guide
RoHS InformationHF/Green Compliance Declaration
Standard Package3,000
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesTriaxis®
PackagingTape & Reel (TR)
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing25mT
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage or PWM (Selectable)
Sensitivity110mV/mT
FrequencyDC ~ 90kHz
Linearity±0.05%
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Response Time8µs
Current - Supply (Max)12mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLX91206LDC-CAH-003-RE
Related LinksMLX91206LDC, MLX91206LDC-CAH-003-RE Datasheet, Melexis Distributor
MLX91206LDC-CAH-003-RE Details Description
Related parts for MLX91206LDC-CAH-003-RE
LED 1 DIGIT GREEN COMMON ANODE datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 6POS .100 30AU datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 125VAC/VDC 2AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT OMNI FG 470-490MHZ 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf