Melexis MLX91206LDC-CAH-004-RE
MLX91206LDC-CAH-004-RE picture photo
Mfg. Part Number
MLX91206LDC-CAH-004-RE
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 25MT AC/DC
Datasheet Download
MLX91206LDC-CAH-004-RE.pdf
Availability of MLX91206LDC-CAH-004-RE
QUANTITY
MLX91206LDC-CAH-004-RE Order Process
Ship out your order
Specifications of MLX91206LDC-CAH-004-RE
Internal Part NumberEIS-MLX91206LDC-CAH-004-RE
Calibrating the MLX91206,07
Force/Sense lines with the PTC-04
Triaxis® Current Sensors Deployment in PDU
High Currents Design Guide
Non Intrusive Current Sensing with MLX91206
Shielding for Triaxis Current Sensors
Small Currents Design Guide
Standard Package3,000
SeriesTriaxis®
PackagingTape & Reel (TR)
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing25mT
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage or PWM (Selectable)
Sensitivity77.5mV/mT
FrequencyDC ~ 90kHz
Linearity±0.05%
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Response Time8µs
Current - Supply (Max)12mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLX91206LDC-CAH-004-RE
Related LinksMLX91206LDC, MLX91206LDC-CAH-004-RE Datasheet, Melexis Distributor
MLX91206LDC-CAH-004-RE Details Description
Related parts for MLX91206LDC-CAH-004-RE
RES 3.3 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
C6000 CODE COMPOSER STUDIO W/SUB datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .328" .165"L datasheet.pdf
1.5 B-T-W PLUG HSG 12P BLACK datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS CC 5A 600V datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 16 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 0.15A 4WLCSP datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
LAMP MAGNIFIER 5 DIOPTER LED 6W datasheet.pdf