Melexis MLX91206LDC-CAL-001-RE
MLX91206LDC-CAL-001-RE picture photo
Mfg. Part Number
MLX91206LDC-CAL-001-RE
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 10MT AC/DC
Datasheet Download
MLX91206LDC-CAL-001-RE.pdf
Availability of MLX91206LDC-CAL-001-RE
QUANTITY
MLX91206LDC-CAL-001-RE Order Process
Ship out your order
Specifications of MLX91206LDC-CAL-001-RE
Internal Part NumberEIS-MLX91206LDC-CAL-001-RE
Calibrating the MLX91206,07
Force/Sense lines with the PTC-04
Triaxis® Current Sensors Deployment in PDU
High Currents Design Guide
Non Intrusive Current Sensing with MLX91206
Shielding for Triaxis Current Sensors
Small Currents Design Guide
RoHS InformationHF/Green Compliance Declaration
Standard Package3,000
SeriesTriaxis®
PackagingTape & Reel (TR)
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing10mT
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage or PWM (Selectable)
Sensitivity580mV/mT
FrequencyDC ~ 90kHz
Linearity±0.75%
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Response Time8µs
Current - Supply (Max)12mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLX91206LDC-CAL-001-RE
Related LinksMLX91206LDC, MLX91206LDC-CAL-001-RE Datasheet, Melexis Distributor
MLX91206LDC-CAL-001-RE Details Description
Related parts for MLX91206LDC-CAL-001-RE
RES 6.8M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-6 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS 30AWG 24IN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 760MA 630 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 330K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf