Vishay/Dale IHLP5050FDER3R3M01
IHLP5050FDER3R3M01 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP5050FDER3R3M01
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 18A 6.8 MOHM SMD
Datasheet Download
IHLP5050FDER3R3M01.pdf
Availability of IHLP5050FDER3R3M01
QUANTITY
IHLP5050FDER3R3M01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP5050FDER3R3M01
Internal Part NumberEIS-IHLP5050FDER3R3M01
PCN Assembly/OriginPCN-DI-192-2014 Rev 1 04/Mar/2014
IHLP 5050,6767 19/Sep/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-5050FD-01
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating18A
Current - Saturation35A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)6.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP5050FDER3R3M01
Related LinksIHLP5050F, IHLP5050FDER3R3M01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP5050FDER3R3M01 Details Description
Related parts for IHLP5050FDER3R3M01
RES 1.5K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IND DELAY LINE 8.0NS 1 OHM TH datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-5L datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 2.9A SOT-223 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 16V 10% 0603 datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN BOARD MOD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE PIN datasheet.pdf