Melexis MLX91208LDC-CAL-000-TU
MLX91208LDC-CAL-000-TU picture photo
Mfg. Part Number
MLX91208LDC-CAL-000-TU
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 10MT AC/DC
Datasheet Download
MLX91208LDC-CAL-000-TU.pdf
Availability of MLX91208LDC-CAL-000-TU
QUANTITY
MLX91208LDC-CAL-000-TU Order Process
Ship out your order
Specifications of MLX91208LDC-CAL-000-TU
Internal Part NumberEIS-MLX91208LDC-CAL-000-TU
Standard Package80
SeriesTriaxis®
PackagingTube
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing10mT
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage (Selectable)
Sensitivity250mV/mT
FrequencyDC ~ 200kHz
Linearity±0.75%
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply5V
Response Time3µs
Current - Supply (Max)14mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLX91208LDC-CAL-000-TU
Related LinksMLX91208LDC, MLX91208LDC-CAL-000-TU Datasheet, Melexis Distributor
MLX91208LDC-CAL-000-TU Details Description
Related parts for MLX91208LDC-CAL-000-TU
ICL 120 OHM 20% 1A 9.9MM datasheet.pdf
KIT PROPELLER EDU PROJECT PARTS datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 13 OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 1W DO204AL datasheet.pdf
DIP CABLE 18POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HU STRND 16AWG DARK BLUE 5000' datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf