TDK Corporation MLZ1608N2R2LTD25
MLZ1608N2R2LTD25 picture photo
Mfg. Part Number
MLZ1608N2R2LTD25
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 500MA 180 MOHM
Datasheet Download
MLZ1608N2R2LTD25.pdf
Availability of MLZ1608N2R2LTD25
QUANTITY
MLZ1608N2R2LTD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLZ1608N2R2LTD25
Internal Part NumberEIS-MLZ1608N2R2LTD25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MLZ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating500mA
Current - Saturation110mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)234 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLZ1608N2R2LTD25
Related LinksMLZ1608N, MLZ1608N2R2LTD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLZ1608N2R2LTD25 Details Description
Related parts for MLZ1608N2R2LTD25
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V SMD datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC DOWN COUNTER 8BIT BIN 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CABLE PIN datasheet.pdf