TDK Corporation MLZ2012M3R3HT
MLZ2012M3R3HT picture photo
Mfg. Part Number
MLZ2012M3R3HT
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 500MA 260 MOHM
Datasheet Download
MLZ2012M3R3HT.pdf
Availability of MLZ2012M3R3HT
QUANTITY
MLZ2012M3R3HT Order Process
Ship out your order
Specifications of MLZ2012M3R3HT
Internal Part NumberEIS-MLZ2012M3R3HT
FamilyFixed Inductors
SeriesMLZ
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating500mA
Current - Saturation350mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)260 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.049" (1.25mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLZ2012M3R3HT
Related LinksMLZ201, MLZ2012M3R3HT Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLZ2012M3R3HT Details Description
Related parts for MLZ2012M3R3HT
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 10BIT LV 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 120HZ 12WQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.133 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR BOX datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250V C0G 1812 datasheet.pdf
CONN FERRULE WHITE datasheet.pdf
HDR 26POS LP 2 9MM PC datasheet.pdf