Mechatronics Fan Group MM2589H48B-FSR
MM2589H48B-FSR picture photo
Mfg. Part Number
MM2589H48B-FSR
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 255X89MM 48VDC
Datasheet Download
MM2589H48B-FSR.pdf
Availability of MM2589H48B-FSR
QUANTITY
MM2589H48B-FSR Order Process
Ship out your order
Specifications of MM2589H48B-FSR
Internal Part NumberEIS-MM2589H48B-FSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMM Series Fans
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesMM2589
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRound - 255mm Dia x 89mm W
Air Flow1030.0 CFM (29.17m³/min)
Static Pressure1.100 in H2O (274.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise60 dB(A)
Power (Watts)-
RPM3000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating2.7A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FrameMagnesium Alloy
Material - BladeMagnesium Alloy
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM2589H48B-FSR
Related LinksMM2589H, MM2589H48B-FSR Datasheet, Mechatronics Fan Group Distributor
MM2589H48B-FSR Details Description
Related parts for MM2589H48B-FSR
VARISTOR 29.5V 150A 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 26POS 2MM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 400VWM SMAJ datasheet.pdf
CONN ASSY SIDE ENTRY 24POS M32 datasheet.pdf
UPS ECO GREEN BATTERY BACK UP datasheet.pdf
CONN 3.81 TTPV-2 TB100 BK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ SMP5 datasheet.pdf
CAP CER 130PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf