Mechatronics Fan Group MM28080H24B-FSR
MM28080H24B-FSR picture photo
Mfg. Part Number
MM28080H24B-FSR
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 280X80MM 24VDC
Datasheet Download
MM28080H24B-FSR.pdf
Availability of MM28080H24B-FSR
QUANTITY
MM28080H24B-FSR Order Process
Ship out your order
Specifications of MM28080H24B-FSR
Internal Part NumberEIS-MM28080H24B-FSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMM Series Fans
Standard Package6
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesMM28080
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRound - 280mm Dia x 80mm W
Air Flow1130.0 CFM (32.0m³/min)
Static Pressure1.000 in H2O (249.1 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise65 dB(A)
Power (Watts)-
RPM3000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating5.2A