Fairchild Semiconductor MM3Z16VC
MM3Z16VC picture photo
Mfg. Part Number
MM3Z16VC
Brief Description
DIODE ZENER 16V 200MW SOD323F
Datasheet Download
MM3Z16VC.pdf
Availability of MM3Z16VC
QUANTITY
MM3Z16VC Order Process
Ship out your order
Specifications of MM3Z16VC
Internal Part NumberEIS-MM3Z16VC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSOD323F Material 16/Apr/2013
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±5%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)37 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr45nA @ 11.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Supplier Device PackageSOD-323F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM3Z16VC
Related LinksMM3Z, MM3Z16VC Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
MM3Z16VC Details Description
Related parts for MM3Z16VC
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN SPRING 24POS SNGL .430 SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 100A DO205AA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
70MM OD GRN LED RING LIGHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
DIESET MKSL APPLIC.XH SERIES datasheet.pdf
COM MINI 1.6GHZ 1GB CLASS datasheet.pdf