ON Semiconductor MM3Z20VST1G
MM3Z20VST1G picture photo
Mfg. Part Number
MM3Z20VST1G
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 20V 300MW SOD323
Datasheet Download
MM3Z20VST1G.pdf
Availability of MM3Z20VST1G
QUANTITY
MM3Z20VST1G Order Process
Ship out your order
Specifications of MM3Z20VST1G
Internal Part NumberEIS-MM3Z20VST1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 14V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM3Z20VST1G
Related LinksMM3Z2, MM3Z20VST1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MM3Z20VST1G Details Description
Related parts for MM3Z20VST1G
CARDEDGE LO PRO 50POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf