ON Semiconductor MM5Z16VMT1G
MM5Z16VMT1G picture photo
Mfg. Part Number
MM5Z16VMT1G
Brief Description
DIODE ZENER 16V 200MW SOD523
Datasheet Download
MM5Z16VMT1G.pdf
Availability of MM5Z16VMT1G
QUANTITY
MM5Z16VMT1G Order Process
Ship out your order
Specifications of MM5Z16VMT1G
Internal Part NumberEIS-MM5Z16VMT1G
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance-
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 11.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM5Z16VMT1G
Related LinksMM5Z1, MM5Z16VMT1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MM5Z16VMT1G Details Description
Related parts for MM5Z16VMT1G
BUSHING 0.937" NYLON BLACK datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IC FPS SWITCH DVDP/STB TO-220F-4 datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
BUSBAR GROUNDING 1/4"X4"X36" datasheet.pdf
GDT 90V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf