ON Semiconductor MM5Z75VT1
MM5Z75VT1 picture photo
Mfg. Part Number
MM5Z75VT1
Brief Description
DIODE ZENER 75V 200MW SOD523
Datasheet Download
MM5Z75VT1.pdf
Availability of MM5Z75VT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MM5Z75VT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MM5Z75VT1
Internal Part NumberEIS-MM5Z75VT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2005
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance±6%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)255 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 52.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM5Z75VT1
Related LinksMM5Z, MM5Z75VT1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MM5Z75VT1 Details Description
Related parts for MM5Z75VT1
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.43UF 2% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS IDC 20AWG .156 datasheet.pdf
REPLACEMENT BACKLIGHT datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
BCZ 3.81/07/180 SN BK BX datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf