Vishay/Beyschlag MMA02040C1200FB300
MMA02040C1200FB300 picture photo
Mfg. Part Number
MMA02040C1200FB300
Brief Description
RES SMD 120 OHM 1% 0.4W 0204
Datasheet Download
MMA02040C1200FB300.pdf
Availability of MMA02040C1200FB300
QUANTITY
MMA02040C1200FB300 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMA02040C1200FB300
Internal Part NumberEIS-MMA02040C1200FB300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMM-HV Professional High Voltage Thin-Film MELF Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0204
Supplier Device Package0204
Size / Dimension0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMA02040C1200FB300
Related LinksMMA02040C, MMA02040C1200FB300 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MMA02040C1200FB300 Details Description
Related parts for MMA02040C1200FB300
RES 182K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 10POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 20TSSOP datasheet.pdf
TOOL CRIMP 14-18 (2)18AWG MALE datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 17-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
SNSW 0.1A 3/16 NONE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CAP CER 390PF 630V CH 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf