Vishay/Dale MMA21-0051R1
MMA21-0051R1 picture photo
Mfg. Part Number
MMA21-0051R1
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN RACK/PANEL 5POS 5A
Datasheet Download
MMA21-0051R1.pdf
Availability of MMA21-0051R1
QUANTITY
MMA21-0051R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMA21-0051R1
Internal Part NumberEIS-MMA21-0051R1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMM22
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypePlug, Male Pins
Connector StyleRack and Panel
Number of Positions5
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows2
Number of Columns-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Contact Layout, Typical-
FeaturesScrewlocks
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorGreen
Current Rating5A
Material Flammability Rating-
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMA21-0051R1
Related LinksMMA21-, MMA21-0051R1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
MMA21-0051R1 Details Description
Related parts for MMA21-0051R1
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
ROUND SPACER #8 PHENOLIC 3/4" datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ABS12-24VDC,OPN,8BT,G C720PR datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 38 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
RES SMD 46.4KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" DL GOLD datasheet.pdf