NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MMA2201KEGR2
MMA2201KEGR2 picture photo
Mfg. Part Number
MMA2201KEGR2
Manufacturer
Product Category
Accelerometers
Brief Description
IC ACCEL X-AXIS 40G 16SOIC
Datasheet Download
MMA2201KEGR2.pdf
Availability of MMA2201KEGR2
QUANTITY
MMA2201KEGR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMA2201KEGR2
Internal Part NumberEIS-MMA2201KEGR2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Sensors, Transducers
FamilyAccelerometers
SeriesMMA
PackagingTape & Reel (TR)
AxisX
Acceleration Range±40g
Sensitivity50mV/g
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Output TypeAnalog
Bandwidth400Hz
Interface-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMA2201KEGR2
MMA2201KEGR2 Details Description
Related parts for MMA2201KEGR2
RES SMD 619 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 300W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 277VAC 65VDC datasheet.pdf
CAP CER 2PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf