Vishay/Dale MMA25-0071H1
MMA25-0071H1 picture photo
Mfg. Part Number
MMA25-0071H1
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN RACK/PANEL 7POS 5A
Datasheet Download
MMA25-0071H1.pdf
Availability of MMA25-0071H1
QUANTITY
MMA25-0071H1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMA25-0071H1
Internal Part NumberEIS-MMA25-0071H1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMM22
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypePlug, Male Pins
Connector StyleRack and Panel
Number of Positions7
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows2
Number of Columns-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Cup
Contact Layout, Typical-
FeaturesScrewlocks
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
ColorGreen
Current Rating5A
Material Flammability Rating-
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMA25-0071H1
Related LinksMMA25-, MMA25-0071H1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
MMA25-0071H1 Details Description
Related parts for MMA25-0071H1
CONN CARD EXTEND 40POS 1MM SLD datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 2GB 204-SODIMM datasheet.pdf
CONN HOUSING 1POS GRAY datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLY HYB 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
REPLACEMENT BATTERY CARTRIDGW datasheet.pdf
Connector Header 42 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf