ON Semiconductor MMBT4403WT1G
MMBT4403WT1G picture photo
Mfg. Part Number
MMBT4403WT1G
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS PNP 40V 0.6A SC70-3
Datasheet Download
MMBT4403WT1G.pdf
Availability of MMBT4403WT1G
QUANTITY
MMBT4403WT1G Order Process
Ship out your order
Specifications of MMBT4403WT1G
Internal Part NumberEIS-MMBT4403WT1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire 19/May/2010
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypePNP
Current - Collector (Ic) (Max)600mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)40V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic750mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max)-
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce100 @ 150mA, 2V
Power - Max150mW
Frequency - Transition200MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-70, SOT-323
Supplier Device PackageSC-70-3 (SOT323)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMBT4403WT1G
Related LinksMMBT44, MMBT4403WT1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MMBT4403WT1G Details Description
Related parts for MMBT4403WT1G
CONN FFC VERT 40POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 5% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 135.45VC AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
FILTER EMI 100PF 50V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 24VDC datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf