Vishay Semiconductor/Diodes Division MMBZ4702-E3-08
MMBZ4702-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
MMBZ4702-E3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 15V 350MW SOT23-3
Datasheet Download
MMBZ4702-E3-08.pdf
Availability of MMBZ4702-E3-08
QUANTITY
MMBZ4702-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMBZ4702-E3-08
Internal Part NumberEIS-MMBZ4702-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance±5%
Power - Max350mW
Impedance (Max) (Zzt)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 11.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMBZ4702-E3-08
Related LinksMMBZ470, MMBZ4702-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MMBZ4702-E3-08 Details Description
Related parts for MMBZ4702-E3-08
CAP CER 62PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/3V 0.2A 6SON datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V ITO220 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
3M HIGH FLEX ENCODER CABLE datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A TO252-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
TXRX LIN SBC 5V 8DFN datasheet.pdf
5MM THREADED CABLE ASSY datasheet.pdf