| Internal Part Number | EIS-MMBZ5225C-G3-08 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3V | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power - Max | 225mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 30 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |