Vishay/Dale MMD25-0091H1
MMD25-0091H1 picture photo
Mfg. Part Number
MMD25-0091H1
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN RACK/PANEL 9POS 5A
Datasheet Download
MMD25-0091H1.pdf
Availability of MMD25-0091H1
QUANTITY
MMD25-0091H1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMD25-0091H1
Internal Part NumberEIS-MMD25-0091H1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMM22
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleRack and Panel
Number of Positions9
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows2
Number of Columns-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Cup
Contact Layout, Typical-
FeaturesScrewlocks
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
ColorGreen
Current Rating5A
Material Flammability Rating-
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMD25-0091H1
Related LinksMMD25-, MMD25-0091H1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
MMD25-0091H1 Details Description
Related parts for MMD25-0091H1
RELAY SSR AC 40A 140VAC PNL MNT datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 51 OHM 0606 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf
FZ4 STD. LCD 4-CAM.NPN datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 25POS GOLD datasheet.pdf
IC DSP 6X 1GHZ SC3850 783FCBGA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 20A 5DFN datasheet.pdf
6,8UF 100V 6X10MM 85C 3000H datasheet.pdf