Yageo MMF-50FRF20K
MMF-50FRF20K picture photo
Mfg. Part Number
MMF-50FRF20K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/2W MELF
Datasheet Download
MMF-50FRF20K.pdf
Availability of MMF-50FRF20K
QUANTITY
MMF-50FRF20K Order Process
Ship out your order
Specifications of MMF-50FRF20K
Internal Part NumberEIS-MMF-50FRF20K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0309
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.126" Dia x 0.335" L (3.20mm x 8.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMF-50FRF20K
Related LinksMMF-50, MMF-50FRF20K Datasheet, Yageo Distributor
MMF-50FRF20K Details Description
Related parts for MMF-50FRF20K
LED STRIP FLEX BLUE 12V datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
MACH SCREW BINDING SLOTTED 4-40 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 27POS datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CASCADE CABLE 250MM PLC I/O UNIT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 16.2A 6 MOHM TH datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 110POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf