Amphenol Aerospace Operations D38999/20JJ8PA
D38999/20JJ8PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ8PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JJ8PA.pdf
Availability of D38999/20JJ8PA
QUANTITY
D38999/20JJ8PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ8PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ8PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8 (Coax)
Shell Size - Insert25-8
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ8PA
Related LinksD38999/, D38999/20JJ8PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JJ8PA Details Description
Related parts for D38999/20JJ8PA
CONN HEADR BRKWAY .100 20POS R/A datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD F'GRIP 1PL datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PLUNGER 19MM X 7MM HT datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
LION BATTERY 1300MAH datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
RES 1.29K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 207K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf