Vishay/Dale MMK25-0091H1
MMK25-0091H1 picture photo
Mfg. Part Number
MMK25-0091H1
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN RACK/PANEL 9POS 5A
Datasheet Download
MMK25-0091H1.pdf
Availability of MMK25-0091H1
QUANTITY
MMK25-0091H1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMK25-0091H1
Internal Part NumberEIS-MMK25-0091H1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMM22
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleRack and Panel
Number of Positions9
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows2
Number of Columns-
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesScrewlocks
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
ColorGreen
Current Rating5A
Material Flammability Rating-
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMK25-0091H1
Related LinksMMK25-, MMK25-0091H1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
MMK25-0091H1 Details Description
Related parts for MMK25-0091H1
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A SOT223-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 248 I/O 320FBGA datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 20POS datasheet.pdf