Vishay/Dale MMK25-029
MMK25-029 picture photo
Mfg. Part Number
MMK25-029
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN RACK/PANEL 29POS 5A
Datasheet Download
MMK25-029.pdf
Availability of MMK25-029
QUANTITY
MMK25-029 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMK25-029
Internal Part NumberEIS-MMK25-029
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMM22
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleRack and Panel
Number of Positions29
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows3
Number of Columns-
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
ColorGreen
Current Rating5A
Material Flammability Rating-
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMK25-029
Related LinksMMK2, MMK25-029 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
MMK25-029 Details Description
Related parts for MMK25-029
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.5A Automotive, Backlight, Lighting 20-TSSOP-EP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A SOT223-3 datasheet.pdf
CONN SPLICE 9-11.5AWG THRU datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN 5/5V OUT datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 375MW SOD123F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
F RECESSED BLKHD PLUG datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1-48" RED datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 220V RADIAL datasheet.pdf