Sullins Connector Solutions ECM10MMBN
ECM10MMBN picture photo
Mfg. Part Number
ECM10MMBN
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156"
Datasheet Download
ECM10MMBN.pdf
Availability of ECM10MMBN
QUANTITY
ECM10MMBN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM10MMBN
Internal Part NumberEIS-ECM10MMBN
PackagingTray
Card TypeFits Female Edgecards
GenderMale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact Type-
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM10MMBN
Related LinksECM1, ECM10MMBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM10MMBN Details Description
Related parts for ECM10MMBN
RES SMD 16 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 548FCBGA datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 16-14AWG #10 datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FIFO DDR/SDR QUAD/DUAL 324BGA datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T412 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS SMT 5MM datasheet.pdf
100UF 63V 10X12MM 105C 2000H datasheet.pdf