KEMET T491E687M006AS
T491E687M006AS picture photo
Mfg. Part Number
T491E687M006AS
Brief Description
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2824
Datasheet Download
T491E687M006AS.pdf
Availability of T491E687M006AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491E687M006AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T491E687M006AS
Internal Part NumberEIS-T491E687M006AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491E687M006AS
Related LinksT491E68, T491E687M006AS Datasheet, KEMET Distributor
T491E687M006AS Details Description
Related parts for T491E687M006AS
TOOL INSERTION datasheet.pdf
IC DAC 12BIT HYB I&V OUTPUT DIP datasheet.pdf
DIRECT RING LED RED ID 50MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 28AWG BLUE 100' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
CABLE 5POS .100 JUMPER 3.94 INCH datasheet.pdf
CARD MARKER C datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
FUSE 1250A 1000V 3KN/110 AR datasheet.pdf