KEMET MMK5334K63J02L16.5TR18
MMK5334K63J02L16.5TR18 picture photo
Mfg. Part Number
MMK5334K63J02L16.5TR18
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
MMK5334K63J02L16.5TR18.pdf
Availability of MMK5334K63J02L16.5TR18
QUANTITY
MMK5334K63J02L16.5TR18 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMK5334K63J02L16.5TR18
Internal Part NumberEIS-MMK5334K63J02L16.5TR18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMK
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.284" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMK5334K63J02L16.5TR18
Related LinksMMK5334K63J, MMK5334K63J02L16.5TR18 Datasheet, KEMET Distributor
MMK5334K63J02L16.5TR18 Details Description
Related parts for MMK5334K63J02L16.5TR18
AC/DC CNVRTR 5V +/-15V 25V 250W datasheet.pdf
WASHER FLAT #8 FIBRE datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 50.8MMX5.5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN CRIMP datasheet.pdf
20+20 DIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 16A TO220 datasheet.pdf