Yageo MMP100FRF56R
MMP100FRF56R picture photo
Mfg. Part Number
MMP100FRF56R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56 OHM 1% 1W MELF
Datasheet Download
MMP100FRF56R.pdf
Availability of MMP100FRF56R
QUANTITY
MMP100FRF56R Order Process
Ship out your order
Specifications of MMP100FRF56R
Internal Part NumberEIS-MMP100FRF56R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMP100FRF56R
Related LinksMMP100, MMP100FRF56R Datasheet, Yageo Distributor
MMP100FRF56R Details Description
Related parts for MMP100FRF56R
IC FPGA 352 I/O 432MBGA datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
SCREWDRIVER CORDLESS 10.8" datasheet.pdf
IC ADC 10BIT DUAL 2CH 8-MSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 82 OHM 10SIP datasheet.pdf
VARISTOR 324V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS 2.5MM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 10% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 21POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 2W SMBG datasheet.pdf