Yageo MMP100FRF91R
MMP100FRF91R picture photo
Mfg. Part Number
MMP100FRF91R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 91 OHM 1% 1W MELF
Datasheet Download
MMP100FRF91R.pdf
Availability of MMP100FRF91R
QUANTITY
MMP100FRF91R Order Process
Ship out your order
Specifications of MMP100FRF91R
Internal Part NumberEIS-MMP100FRF91R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMP100FRF91R
Related LinksMMP100, MMP100FRF91R Datasheet, Yageo Distributor
MMP100FRF91R Details Description
Related parts for MMP100FRF91R
IC DAC LOGARITHMIC 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A SYNC 16HTSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
CAP CER 250PF 16KV R85 datasheet.pdf