Bourns Inc. PM43-5R6M-RC
PM43-5R6M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM43-5R6M-RC
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 1.6A 100 MOHM
Datasheet Download
PM43-5R6M-RC.pdf
Availability of PM43-5R6M-RC
QUANTITY
PM43-5R6M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM43-5R6M-RC
Internal Part NumberEIS-PM43-5R6M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM43
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating1.6A
Current - Saturation2.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq28 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM43-5R6M-RC
Related LinksPM43-5, PM43-5R6M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM43-5R6M-RC Details Description
Related parts for PM43-5R6M-RC
IC REG LDO ADJ 5A TO263 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HEAT SINK 35MM X 35MM X 9.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM SOT23-6 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5K OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC SMB datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V T/H datasheet.pdf
+2.5V Precision Voltage Reference IC datasheet.pdf